Our Second Specialty 2003


CKCSCGA Second Annual Specialty Show
Peach Blossom Cluster
Georgia National Fairgrounds Perry, Georgia
Sunday April 13, 2003

Sweepstakes - Mrs. Mary Grace Eubank USA Pinecrest
Regular Classes - Mr. Mark Sedgewick ENG Pascavale 

Results With Photos - Click Here

For Full Catalog Results - Click Here

BOB - AM & CAN CH Rattlebridge Adagia
BW/WD - Grantelley Bee Gee
AOM - CH Moonvale Infatuation
AOM - Ch Runabout Prince Andrew Best Boy 
OS - Grantelly Emiy Bronte
WB - Sweet Lake Superstar Anne Margret
RWD - Kexby Touchstone At Avonlea
RWB - Okay-C Envie Ma Chere
BBBE - Okay-C Cest Magnifique
Best Stud Dog - CH Peglen All Things Considered
Best Brood Bitch - CH Rattlebridge Dutch Treat
Veteran Dog -
Veteran Bitch -
Best Puppy In Sweepstakes - Clockpelters Blazin'spirt
Best Junior Handler - Jessica Bailey-


Regular & Junior Showmanship Classes
Judge: Mr Mark Sedgwick


Puppy Dogs, 6 Mos. To Under 9 Mos


1 Rattlebridge Ricochet
2 Charterwood Marquis
3 Rattlebridge Romp And Stomp

Puppy Dogs, 9 Mos. To Under 12Mos

1/RWD Kexby Touchstone At Avonlea
2 Jayba's Jack The Ripper
3 St Jon Tactical Operation

Twelve To Eighteen Month Dogs

1 Peglen Wild Colonial Boy
2 St Jon Calvin Of Sheffield
3 IR Bad Man Manuela Of Karel Edouards

Bred-by-Exhibitor Dogs

1 Okay-C Cest Magnifique
2 St Jon Harry Of St Tammany
3 Cameo Rista St Nicholas


American Bred Dogs

1 Excalibur Pinto Bean
2 Oskot's Touch Of Rattlebridge
3 Kingsway's Rock My World

Open Dogs Blenheim

1 Stonecroft Hereforhugs
2 Runabout's Lord Chadwick

Open Dogs Tricolor

1/WD/BW Grantilley Bee Gee


Puppy Bitches 6 Mos. to Under 9 Mos.

1 Rattlebridge Anne Klein
2 Rattlebridge Rock And Roll
3 Brookhaven Iresistible
4 Peglen Performance Today

Puppy Bitches 9 Mos. To Under 15 Mos.

1 Clockpelters Blazin"spirt
2 Portrait In red Of Starz
3 Timsar Too Much Rouge

Twelve To Eighteen Month Bitches

1/WB Sweet Lake Superstar Anne Margret
2 Gardengate Marissa
3 Charterwood Clover
4 Wildflower Florabunda

Bred-By-Exhibitor Bitches

1/RWB Okay-C Envie Ma Chere
2 Chimera Carisbrooke
3 Avonlea's Simply Sydney
4 Excalibur Tassel

American Bred Bitches

1 Radiant Dangerous Daphne
2 Peglen Nancy Whiskey O'skot
3 St Jon Sweet Surrender
4 St Jon Cassie Cavalier

Open Bitches Black & Tan

1 Stonecroft Before Dawn
2 Rivermead Linda
3 Rattlebridge Prada

Open Bitches Blenheim

1 St Jon Stuarthome Amber
2 Loranka's Honey Moon
3 Inverglen The Bees Knees

Open Bitches Ruby

1 Rattlebridge Sinfully Red
2 Turrentbank Smart Tart
3 Gracious Stepamgar's Scarlett

Open Bitches Tricolor

None

Sweepstakes Results 2003

Sweepstakes Results

Judge
Mrs. Mary Grace Eubank

Best In Sweeps - Clockpelters Blazin'spirt

Puppy Dogs, 6 Mos. To Under 9 Mos

1 Rattlebridge Ricochet
2 Charterwood Marquis
3 Runabout Marshall Of Bonburn

Puppy Dogs, 9 Mos. To Under 12 Mos.

1 Okay-C Cest Magnifique
2 Kexby Touchstone At Avonlea
3 St Jon Tactical Operation

Junior Dog 12 Mos. to Under15 Mos.

1 Peglen Wild Colonial Boy
2 St Jon Day Tripper
3 IR Bad Man Manuela Of Karel Edouards
4 St Jon Calvin Of Sheffield

Junior Dogs 15 Mos. To Under 18 Mos.

1 Oskot's Touch Of Rattlebridge

Puppy Bitches 6 Mos. To Under 9 Mos.

1 Brookhaven Irresistable
2 Peglen Performance
3 Brookhaven Move Over Boys
4 Rattlebridge Anne Klein

Puppy Bitches 9 Mos. To Under 12 Mos.

1/BSS Clockpelters Blazin'spirt
2 Okay-C Envie Ma Chere
3 Portrait In Red Of Starz
4 Pasavale Smartie

Junior Bitches 12 Mos. To Under 15 Mos.

1 Sweet Lake Superstar Anne Margret
2 Pascavale Charm
3 Excalibur Gold Card
4 Turrentbank Smart Tart

Junior Bitches 15 Mos. To Under 18 Mos.

1 Avonlea's Simply Sydney
2 Charterwood Clover
3 Radiant E Z Days At Caddo
4 St Jon Mystic Lady
 
Web Site Built & Maintained by CKCSC of Greater Atlanta, Inc. Members. All site content © 2013-14