Our Sixth Specialty 2007

CKCSCGA Sixth Annual Specialty Show
Peach Blossom Cluster
Georgia National Fairgrounds Perry, GA.
Sunday, April 15, 2007

Sweepstakes: Ms. Sheree Moses USA
Regular Classes:  Mrs. Joanne Nash Rambler USA

Results with Photos Click Here

CKCSCGA Regional Specialty Winners

BOB – CH Pinecrest Rock the Boat (Eubank/Venier)
AOM – CH Castlekeep Barnstormer (DeLoache/Anderson)
AOM – CH Rutherford Maserati (Carter/Jones)
WB/BOW/BOS – Goldenspur Lady Fairchild (Williams)
RWB - Appealing Lady Anne Of Lanmar
(M. Hubbad/L. Beavers/A. Berryman)
WD – Grantilley Glenfiddich  (Adair)
RWD - Closeburn Graham Macinnes (K. Trad)
Best BBE – Okayc William the Conqueror at Castlehill (Sherrill)
Stud Dog – CH St Jon Live Wire (Wehking)
Brood Bitch – Justfourme Double Exposure (Haller)
Best Veteran - CH Monticello Sir Lancelot (Alford)
Best Junior – Shayla LaMonica, From Novice Junior, showing O’Skot Voyager


 
Regular Classes Judge: Mrs. Joanne Nash USA

Puppy Dogs 6 Mos. To Under 9 Mos.

1 Brookhaven Chancellor At Monticello, A Alford
2 CHARTERWOOD DASHING,
3 TTITIAN CRANBERRY,
4 St Jon Taylormade Of Waterford, B Michael/J Wehking/C Heckert

Puppy Dogs 9 Mos. To Under 12 Mos.

1 Dovetail Debanair, L Isenhath/F Holding
2 Firethorne Majesty, J McDowell
3 Brookhaven Macgreggor, L Whitmire
4 Castlekeep Windfall, M Anderson

Twelve To Eighteen Month Dogs

1 Loranka's Lord Branwell, V Cromer/J Cromer

Bred By Exhibitor Dogs

1 Okayc William The Conqueror Castlehil, W Sherrill
2 Suseo Moonlight Temptation, S LEWIS
3 Storeyland Silk Ascot, J Gallagher/E Mitchell
4 St Jon Ticket To Ride, J Wehking

American Bred Dogs

1 Brookhaven Rolex, L Chenevert/J Chenevert

Open Dogs Black & Tan

1 Pascavale Stanley, P Ayers/B Martz
2 Lacanina Julius Africanus, V Schuler
3 Flying Colors Night Love, C Gish
4 Hob Nob Smokin' Joe, K Duke/J Duke/H Gibbs-Sykes/M Sykes

Open Dogs Tricolor

1 Loranka's Enchanted Evening, P Lander
2 Jayba Bad To The Bone, J Sprenkle/J Sprenkle
3 Kexby Montego Bay, G Dueringer/S Dueringer

Open Dogs Blenheim

1/WD Grantilley Glenfiddich, L ADAIR
2 Grantilley Coconut Moon, M Troia
3 Mariahrun Trade Winds, S Cornog/R Kulp
4 Loranka's Party Games, P Lander/R Hall

Open Dogs Ruby


1/RW Closeburn Graham Macinnes, K Trad
2 Flying Colors P.S. I Love You, C Gish


Puppy Bitches 6 Mos. To Under 9 Mos.

1 Stepamgar's Felicity, L Shreffler/J Shreffler
2 Krisla Curtain Call, K Jacks/L Jacks
3 Kingsway's Lady Abigail, S Thompson
4 St Jon Flashy Girl At Fieldstone, L Wilks/J Wehking

Puppy Bitches 9 Mos. To Under 12 Mos.

1/RW Appealing Lady Anne Of Lanmar, M Hubbad/L Beavers/A Berryman 
2 Brookhaven Peyton Place, S Hardwick
3 Grantilley Maybe I Am, L ADAIR
4 Stepamgar Moondoggie's Gidget, L Shreffler/J Shreffler

Twelve To Eighteen Months
 
1/W/BW/OS Goldenspur Lady Fairchild, E Williams
2 Jayba Wish Upon A Star, P Lander
3 Castlekeep Paloma Olympia, M Anderson/D Campbell
4 Oakwood's Charming Elsa, A Ameri

Bred By Exhibitor Bitches

1 Cynja Dream On, C Jones
2 Sevenwoods Extravaganza, S Shidler
3 Shadowcreek's Sugarfoot Chuchu, S LEWIS
4 Kingsway's Crown Jewel, S Thompson

American Bred Bitches

1 Kiss My Grits, L STEPHENS
2 Justfourme Double Exposure, W Goode/S Haller

Open Bitches Black & Tan

1 O'Skot Ravenclaw, C Bond
2 Amantra Midnight Kiss, L Shreffler/J Shreffler

Open Bitches Tricolor

1 Charterwood Blackberry, M Anderson/D Campbell

Open Bitches Blenheim

1 Charterwood Damask, M Anderson/D Campbell
2 Kexby Caribbean Queen, L Whitmire
3 Brookhaven Downtown, P Ayers/B Martz
4 Crumpet's Chantilly Lace, S Smith Lewis/L Lashley

Open Bitches Ruby

1 Autumnsanz Great Balls Of Fire, J Duke

Veteran, Dogs  

1 CH Monticello Sir Lancelot , A Alford









Specialty Sweepstakes 2007


Sweepstakes Results

Judge
Sherry Moses


Best In Sweepstakes - Mariahrun Trade Winds (Cornog/Kulp)
Best Puppy In Sweepstakes - Charterwood Dashing (Anderson/Campbell)
Web Site Built & Maintained by CKCSC of Greater Atlanta, Inc. Members. All site content © 2013-14